Members of the Governing Body

     

    First Name Surname Role
    Jane Aplin Headteacher at CBEC
     Samm  Bliss Co-opted Governor
    Russell Bridgewater Staff Governor
     Natalie  Clark Co-opted Governor
     John  Crawford

    Chair of Governors
    Parent Governor 

    Scott Donnelly Co-opted Governor
     Vicky Essex  Headteacher at FHCS
    Penny Horner Additional Local Authority Governor
     Mike  McCarthy Co-opted Governor
     Peter  Moore Co-opted Governor
     Tim  Patrick Vice Chair of Governors
    Heather Ramsdale Co-opted Governor
    Kathy Simmons Co-opted Governor

    Notes:

    1. Parent Governors are elected by the parents of the schools in the Federation through nomination. Co opted Parent Governors can represent parents when there are more vacancies than nominations when the nomination period closes.

    2. One Staff Governor is elected by the teaching staff of the schools in the Federation through nomination.

    3.  There is an option to have associate governors; an individual who is not a governor but can be appointed to committees. If they are under 18 when appointed they do not have any voting rights. They are also entitled to attend governing body meetings.

    Governor Details

    Name

    Category

    Appointed by

    Term of office

    Date of appointment

    End date

    Responsibility

    Committee Membership

    Jane Aplin Headteacher Automatic   10/10.2016   All All

    Samantha Bliss

    Co-opted

    GB

    4

    09/03/2015

    08/03/2019

     

    Standards and Curriculum

    Russell Bridgewater

    Staff

    Staff

    4

    07/12/2015

    06/12/2019

     

    Standards and Curriculum

    Rebecca Burbidge

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

     

    Resources

    Paul Clasper

    Resigned member

    Local Authority Chair

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

    Previous Chair of Governors

     

    Resources

    Marion Cornick

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    19/10/2015

    18/10/2019

     

    Resources

    Pay

    Natalie Clark

    Co-opted

    GB

    4

    08/02/2016

    07/02/2020

     

    Standards and Curriculum

    John Crawford

    Parent

    Parents

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

    Chair of Governors

    Standards and Curriculum

    Scott Donnelly

    Co-opted

    GB

    4

    07/12/2015

    6/12/2019

     

    Standards and Curriculum

    Timothy Edmunds

    Resigned member

    Parent

    Parents

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

    Chair of Resources committee

    Resources

    EHT review panel

    Betty Elkins

    Resigned member

    Executive Head teacher

     

     

     

    23/02/2015

    22/02/2019

     

     

    Resources

    Vicky Essex Headteacher Automatic   01/09/2016   All  

    Sue Hanley

    Resigned member

    Co-opted

     

    GB

    4

    09/03/2015

    08/03/2019

     

    Standards and Curriculum

    Nicola Hicken

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

    Former Vice-Chair of Standards and Curriculum committee

    Standards and Curriculum

    Mike Hiscock

    Resigned member

    Co-opted

     

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

     

    Standards and Curriculum

    Shaun Hopgood

    Resigned member

    Additional Local Authority Governor

    GB

    4

    10/05/2016

    09/05/2020

     

    Resources

    Penny Horner

    Additional Local Authority Governor

    GB

    4

    10/05/2016

    09/05/2020

     

    Standards and Curriculum

    Resources

    Adrian Jackson

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

    Chair of Standards and Curriculum  

    Resources

    Standards and Curriculum

    Pay

    Jane Lawrence

    Resigned member

    Staff

    Staff

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

    Standards and Curriculum

    Jake Mairs

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    09/03/2015

    08/03/2019

     

    Former Chair of Resources committee

    Resources

    Michael McCarthy

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

    Vice-Chair of Standards and Curriculum

    Vice-Chair of Resources

    Resources

    Standards and Curriculum

    EHT review panel

     

    Alan Mills

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

    Resources

    EHT review panel

    Peter Moore

    Co-opted

    GB

    4

    07/12/2015

    06/12/2019

     

    Standards and Curriculum

    Frank Mudd

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

    Standards and Curriculum

    Timothy Patrick

    Co-opted

    GB

    4

    30/03/2015

    29/03/2019

    Vice-Chair of Governors

    Chair of Resources

     

    Resources

    Standards and Curriculum

    Pay

    EHT review panel

    Carl Peacock

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

     

    Resources

    Angela Pope

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

     

    Standards and Curriculum

    Dr. James Richardson

    Resigned member

    (sadly deceased)

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

    Vice-Chair of Standards and Curriculum committee

    Resources

    Standards and Curriculum

    EHT review panel

    Reverend John Wigmore

    Resigned member

    Co-opted

    GB

    4

    23/02/2015

    22/02/2019

     

     

     

     

    Register of Governor Pecuniary and Business Interests

     

    Name

    Name of Business

    Including:

    • Governor elsewhere
    • Related/married to member of staff
    • Employed at school

    Nature of business

    Nature of Interest

    Date of Appointment of Acquisition

    Date of Cessation of interest

    Date of entry

    Jane Aplin

    Head teacher Cranbourne Business and Enterprise College

    Nil otherwise

     

     

     

     

     

    Samantha Bliss

    Nil

     

     

     

     

     

    Russell Bridgewater

    Head of Maths at Fort Hill

    Nil otherwise

     

     

     

     

     

    Natalie Clark

    Progress Manager at Cranbourne

    Nil otherwise

     

     

     

     

     

    Paul Clasper

    Resigned member

    Nil

     

     

     

     

     

    Marion Cornick

    Resigned member

    Liaise Loddon

    Loddon School

    Care homes

    School charity

    Director

    Chair of Trustees

    1995

    1998 (no financial benefits)

    Current

    Current

    19/11/15

    John Crawford

    Nil

     

     

     

     

     

    Scott Donnelly

    Nil

     

     

     

     

     

    Betty Elkins

    Resigned member

    Executive Head teacher

    Nil otherwise

     

     

     

     

     

    Vicky Essex

    Head teacher of Fort Hill Community School.

    Nil otherwise

     

     

     

     

     

    Shaun Hopgood

    Resigned member

    Nil

     

     

     

     

     

    Penny Horner

    Chair of Governors at Test Valley School.

    Nil otherwise

     

     

     

     

     

    Adrian Jackson

    Resigned member

    Nil

     

     

     

     

     

    Michael McCarthy

    Nil

     

     

     

     

     

    Alan Mills

    Resigned member

    Governor at Fairfields Primary School, Basingstoke

     

     

     

     

     

    Peter Moore

    Married to Head of ICT and Business Studies at Fort Hill

    Nil otherwise

     

     

     

     

     

    Frank Mudd

    Resigned member

    Nil

     

     

     

     

     

    Timothy Patrick

    Nil

     

     

     

     

     

     

     

    Contact

    Telephone: 01256 868600

    Email: e.brinton@cranbourne.hants.sch.uk

    (Emma Brinton, clerk to the temporary governing body)